سلام و عرض ادب خدمت دوستان و همکاران عزیز

همانطور که مطلع هستید ماهها از انتشار پرستاشاپ 1.7 گذشته است و هنوز این نسخه به خصوص در ایران قابل استفاده نبوده است. با این حال ما در پرستافا از ماهها پیش کار برروی این پروژه رو آغاز نمودیم و توانستیم به قدم های بزرگی در این زمینه دست یابیم.

امروز خبری خوب در وبلاگ پرستاشاپ منتشر شد که برای ما بسیار خوشحال کننده بود چرا که تیم پرستاشاپ رسمی نیز تلاش بیشتری را برای بومی سازی و راستچین انجام خواهد داد ، چیزی که مدتها است پیگیر آن هستیم!

در مقاله منتشر شده در وبلاگ پرستاشاپ به مشکلات زبان های راست به چپ از جمله نیازمندی به فونت متفاوت ، تقویم متفاوت ، استایل متفاوت پرداخته و راهکارهای موجود را بررسی نموده است!

مطالعه این مقاله در وبلاگ رسمی پرستاشاپ : یک آپدیت در پروژه راستچین در وبلاگ رسمی پرستاشاپ

اگر چه این خبر خوشحال کننده بود، اما در تمام این مدتی که با آنها در ارتباط بودیم کمی بی نظمی مشاهده میشد، آنها نمیدانستند دقیقا چه کاری باید انجام دهنده و چه روشی را میخواهند پیاده کنند ، چرا که به قول خودشان در زمینه راستچین و بومی سازی هیچ اطلاعاتی نداشته و نیاز به مشارکت توسعه دهندگان دیگر دارند!

به همین دلیل نیز از ماهها قبل یک بورد ( گفتگوی ) ویژه پروژه راستچین در وبسایت ترلو ایجاد کرده و از سایرین دعوت به مشارکت در این موضوع نموده اند، که در این بخش تقریبا از مسائل متفاوتی مانند فونت ، اندازه فونت ، آیکن ، تقویم و تصاویر و غیره صحبت شده است! تیم ها و افرادی بسیاری در پروژه راستچین پرستاشاپ 1.7 همکاری دارند ، آنها در تلاش هستند تا این پروژه را هر چه سریعتر برای زبان های راستچین آماده نمایند!

 

همانطور که می دانید پرستافا نیزدر این پروژه مشارکت داشته و در همین راستا و برای رفع مشکلات پرستاشاپ در ایران، برای اولین بار بومی سازی از طریق ماژول را انجام داده و در نهایت نیز آن را منتشر نمود! این ماژول به صورت کامل و برای اولین بار در ایران برروی نسخه 1.6 و 1.7 بدون هر گونه تغییر در هسته پرستاشاپ انجام داده است!

اتفاقی که تیم رسمی پرستاشاپ را نیز خوشحال نمود و خواستار هماهنگی و همکاری بیشتر برای پروژه راستچین گردید!

پرستافا یک قدم جلوتر از پروژه جهانی راستچین پرستاشاپ!

متاسفانه به دلیل این بی نظمی و تاخیرهای متعدد تیم رسمی پرستاشاپ ما در پرستافا سعی نمودیم تا قدم ها را بدون توجه به این مشکلات برداریم!

ماژول بومی ساز پرستافا یعنی #پرستاپلاس نه تنها به صورت کامل نسخه 1.6 پرستاشاپ را بومی سازی نموده بلکه کاملا سازگار با آخرین نسخه 1.7.2 بوده و به صورت کامل بومی سازی و راستچین این نسخه از پرستاشاپ را نیز انجام داده است!

به لطف پرستاپلاس میتوان همین حالا از نسخه 1.7.2 کاملا راستچین و با فونت و ظاهری زیبا استفاده نمود!

 

به طور کل جهت هماهنگ سازی کامل پرستاشاپ 1.7 با زبانهای راستچین می بایست مراحل و اقدامات زیر انجام گیرد:

  • هماهنگی ظاهری و راستچین سازی به کمک استایل نویسی
  • انتخاب فونت مناسب
  • هماهنگی واحدهای پولی
  • هماهنگی تاریخ و تقویم مانند تقویم جلالی
ارسال یک نسخه از ماژول بومی ساز پرستافا به تیم پرستاشاپ

همانطور که پیش تر بیان شد تیم پرستاشاپ از پروژه بومی ساز پرستاپلاس استقبال کرده و از آنجایی که آنها با روند بومی سازی پرستاشاپ آشنا نبودند از ما درخواست کردند تا سورس ماژول بومی ساز پرستافا را در اختیار آنها قرار دهیم!

متن کامل گفتگو در ترلو : صفحه معرفی پرستافا و بومی ساز پرستافا در پروژه راستچین ترلو

از آنجایی که ماژول پرستاپلاس کاملا فارسی بوده و خواندن توضیحات برای آنها دشوار بود ما تصمیم گرفتیم یک ماژول اختصاصی برای آنها بنویسیم و روش کار را به آنها توضیح دهیم!

برای این منظور ما یک ماژول جدید به نام psf_localization نوشتیم و این ماژول را در تاریخ 5 جولای 2017 برای آنها ارسال نمودیم! ( توضیحات بیشتر در لینک ترلو بالا )

در ماژول ارسال شده ما تمام سورس پروژه با کامنت در PHP بیان شده و به آنها توضیح دادیم که چه نکاتی را باید رعایت کنند!

همچنین در هنگام نصب و استفاده نیز به صورت انگلیسی برای آنها توضیحات کافی درج کرده تا بتوانند بهتر با این موضوع ارتباط برقرار نمایند!

ما درقسمتهای مختلف این ماژول چه در سورس کدها و چه در تنظیمات و بخش های مدیریت تلاش نمودیم تا به آنها توضیحات لازم را ارائه دهیم  و امیدوار باشیم تا آنها با درک بیشتری بتوانند پروژه RTL را تسریع کنند تا این پروژه سریعتر در دسترس زبان های راستچین برای استفاده قرار گیرد!

به عنوان مثال در توضیحات این ماژول ( آپشن سوم ) به آنها پیشنهاد نمودیم تا یک تنظیم (آپشن) جدید در بخش بومی سازی اضافه نمایند تا به کمک آن بتوان تقویم مناسب را انتخاب نمود چرا که به کمک این تنظیم در هسته پرستاشاپ میتوان برای هر فروشگاه یک نوع تاریخ مثلا میلادی یا شمسی را تنظیم نمود چیزی که هم اکنون هم در ماژول بومی ساز پرستاپلاس وجود دارد اما در سایر نسخه های غیر رسمی پرستاشاپ این مشکل وجود دارد!

 

در ادامه این مطلب توضیحی کوتاه پیرامون این موضوع و مشکلات موجود در 1.7 بیان خواهیم نمود که امیدواریم در ماههای آتی این مشکلات برطرف گردند!

1. استایل نویسی و راستچین سازی!

در حال حاضر در پرستاشاپ میتوان با ایجاد یک فایل اختصاصی برای RTL به پرستاشاپ این فرمان را صادر نمود که تنها این فایل را برای نمایش فراخوانی کند مثلا اگر یک فایل test.css داشته باشیم اگر پرستاشاپ فایلی با نام test_rtl.css را در همان دایرکتوری پیدا کند به جای فراخوانی فایل اصلی فایل نسخه RTL را فراخوانی میکند به کمک این روش میتوان تمامی استایلها را در دو نسخه سازگار با چپ چین و راستچین نوشت!

این پیشنهاد و این امکان در پرستاشاپ به لطف پیشنهاد همکاران ما در ایران یعنی آی پرستا در گذشته به هسته پرستاشاپ اضافه شده که این امکان برای چنین نیازهای مفید خواهد بود!

پیشنهاد پرستافا برای توسعه راحتتر پرستاشاپ

ما علاقه مند هستیم که توسعه پرستاشاپ را برای همه آسان تر نماییم ، از آن جهت که در این زمینه نیز سالها تجربه داریم سعی نمودیم تا در این پروژه روش و پیشنهاد بومی سازی دیگری نیز به پرستاشاپ ارائه نماییم!

در حال حاضر به راحتی در 98 درصد موارد با ایجاد یک فایل RTL و فراخوانی آن در ادامه فایل اصلی میتوان ظاهری راستچین شده و بومی شده را ایجاد نمود. اگر این پیشنهاد نیز درهسته پرستاشاپ گنجانده شود، میتوان امیدوار بود که توسعه پرستاشاپ راحتتر و سریعتر خواهد بود و حجم کار توسعه دهندگان را کاهش خواهد داد!

2. فونت  برای زبانهای راستچین!

ابتدا آنها تمایل داشتند تا یک فونت را برای تمام زبان های راستچین انتخاب کنند از آنجایی که انتخاب یک فونت برای تمام زبانهای راستچین بهترین نتیجه را الزاما برای همه زبانها ایجاد نمیکرد به آنها پیشنهاد دادیم که برای هر زبان و بر اساس iso یک فایل استایل را فراخوانی کند!

این پیشنهاد این امکان را فراهم میساخت تا بتوان تفاوتهای زبانهای محلی و متفاوت را با فونت های متفاوت و همچنین استایل متفاوت برطرف نمود!

در پروژه راستچین ترلو نیز گفتگویی پیرامون این موضوع شکل گرفت و  آقای رضازاده (مدیریت محترم سایت فصل اول) پیشنهاد انتخاب فونت وزیر را برای ایران به آنها ارائه نمود و ما نیز از آنجا که به این فونت بسیار علاقه مند هستیم (همانطور که در پرستاپلاس از آن استفاده نمودیم) این فونت را بهترین انتخاب برای زبان فارسی دانستیم!

به همین ترتیب این پیشنهاد مورد استقبال آنها قرار گرفت و ما نیز یک  پول رکوئست بزرگ در گیتهاب با روش پیشنهاد شده و فونت های پیشنهادی و بر اساس ISO به آنها پیشنهاد نمودیم که در گیتهاب ارسال شد!

3. هماهنگی واحدهای پولی

می توان یکی از مهمترین نواقص پرستاشاپ 1.7 نسبت به 1.6 را عدم امکان شخصی سازی واحدهای پولی دانست! در واقع در نسخه 1.6 میتوان واحدهای پولی دلخواه و غیر رسمی مانند تومان ایجاد کرد اما در نسخه 1.7 صرفا از بین واحدهای پولی استاندارد، یک واحد پولی را انتخاب نمود!

از آنجا که در ایران واحد پولی ریال رسمی است بنابر این در حال حاضر نمی توان از واحد پولی تومان در پرستاشاپ نسخه 1.7 استفاده نمود ، شاید این دلیل را مهمترین دلیل برای مشکلات فعلی پرستاشاپ 1.7 دانست چرا که ظاهر و راستچین سازی پرستاشاپ 1.7 با بومی ساز پرستاپلاس به صورت کامل برطرف شده ولی این مشکل در هسته پرستاشاپ وجود دارد!

تلاش های انجام شده برای رفع مشکل واحدهای پولی پرستاشاپ 1.7

این مشکل اگر چه در بخش گفتگوی توسعه دهندگان پروژه RTL مطرح شد ومورد بحث قرار گرفت و تیم پرستاشاپ نیز این اشکال را به دلیل عدم پیش بینی این موضوع رخ داده را تایید نموند ، با این حال ما در پرستافا تلاشمان را برای رفع این مشکل انجام داده و پیگیری های بیشتری را انجام دادیم!

پرستاشاپ در نسخه 1.7 تمامی اطلاعات مربوط به بومی سازی به خصوص واحدهای پولی را از CLDR دریافت میکند. این وبسایت یک مخزن ویژه داده های محلی مانند زبان ، اعداد و سایر واحدها از جمله واحدهای ارزی ، حجم ، جرم ، مسافت و غیره بر اساس کشور و استانداردها میباشد!

ما در پرستافا با گردانندگان این پروژه بین الملی تماس گرفتیم و به آنها در مورد واحدهای پولی در ایران و مشکلات آن توضیحاتی را ارائه نمودیم و از آنها در مورد شرایط افزودن واحد پولی تومان توضیحات خواستیم ، که در نهایت آنها بیان نمودند که آنها بر اساس دستورالعمل سازمان بین المللی استاندارد سازی و طبق ISO4217 عمل نموده و مستقیما نمیتوانند در اطلاعات محلی و کشورها تغییراتی را ایجاد نمایند!

بنابر این تا زمانی که دولت جمهوری اسلامی ایران ، واحد پولی تازه رسمی شده تومان را به سازمان ISO اطلاع خواهد داد ما میبایست به دنبال راهکار دیگری در هسته پرستاشاپ برای واحد پولی «تومان» باشیم!

 

4. هماهنگی تاریخ و تقویم مانند تقویم جلالی

همانطور که پیشتر بیان شد ، ماژولی که ما برای پرستاشاپ ارسال نمودیم حاوی پیشنهاداتی بوده است تا بتوان یک تنظیم و آپشن ویژه برای پرستاشاپ 1.7 در بخش بومی سازی قرار داد تا بتوان برای هر فروشگاه یک تقویم در صورت تمایل انتخاب نمود!

البته ما همین حالا این ویژگی مفید را در پرستاپلاس ایجاد نموده ایم و با توجه به موافقت و تایید تیم رسمی پرستاشاپ امیدواریم این راهکار نیز در پرستاشاپ 1.7 مورد استفاده قرار گردد تا بتوان در شرایط مختلف و درفروشگاه های مختلف تقویم مناسب با آن را انتخاب نمود!

سخن پایانی ...

ما خوشحال هستیم که در چند ماه آینده پروژه راستچین سازی و سازگاری پرستاشاپ با 1.7 را در دستور کار قرار داده است و امیدواریم بتوانیم همانقدر که تا به امروز توانسته ایم در این پروژه سهیم باشیم چه از طریق ماژول و از چه پیشنهادات تایید شده ، بتوانیم هر چه زودتر پرستاشاپ 1.7 را برای وب فارسی و کشور عزیزمان در دسترس قرار دهیم! تنها هدف ما انتشار سریعتر این پروژه است و برای این موضوع تمام تلاشمان را خواهیم نمود!

 

با احترام و آرزوی موفقیت

تیم توسعه پرستافا