اولین آموزش از سری ویدئوهای پرستاکست با موضوع ارتقا پرستاشاپ که در آن نحوه ی ارتقا و بروزرسانی هسته پرستاشاپ را به آخرین نسخه رسمی منتشر شده توسط آموزش خواهیم داد.

مباحثی که در این آموزش به آن ها می پردازم :
✅ نحوه پشتیبان گیری از اطلاعات سایت از طریق پنل های مدیریت سی پنل و دایرکت ادمین
✅ نحوه نصب و تنظیم «ماژول ارتقا با یک کلیک» و ارتقا هسته پرستاشاپ
✅ بومی سازی پرستاشاپ با استفاده از پرستاپلاس

علاوه بر اینکه آموزش ارتقا پرستاشاپ  با استفاده از ماژول «ارتقاء با یک کلیک» را در ویدئو مشاهده خواهید کرد ، میتوانید بصورت تصویری نیز این آموزش را ادامه مطالعه کنید.

۱
گرفتن پشتیبان از هاست قبل از شروع ارتقا پرستاشاپ

برای گرفتن پشتیبان از اطلاعات سایت شامل پایگاه داده و فایل های فروشگاه روش های مختلفی وجود داره که پیشنهاد و توصیه ما استفاده از امکان پشتیبان گیری پنل های مدیریت هاست است .

برای پشتیبان گیری در دایرکت ادمین بعد از انتخاب دامنه ، باید وارد بخش «ایجاد / بازگردانی نسخه پشتیبان» (Create/Restore Backups)  شوید. در صفحه نمایش داده شده مواردی را که می خواهید از آنها پشتیبان تهیه شود را انتخاب کرده و سپس برروی دکمه «ایجاد نسخه پشتیبان» کلیک نمایید. اگر اطلاعات کافی در مورد آیتم های نمایش داده شده ندارید ، بهتر است تمامی موارد لیست را انتخاب نمایید.
ممکن است برای عملیات پشتیبان گیری چند دقیقه منتظر بمانید تا این عملیات به طور کامل انجام گیرد ، بعد از تکمیل عملیات فوق فایل پشتیبان آماده شده و برای بازگردانی نیز قابل استفاده خواهد بود.

۱.۱
گرفتن پشتیبان از پنل مدیریت هاست سی پنل

برای پشتیبان گیری از پنل مدیریت هاست سی پنل به قسمت «Backup Wizard» بروید و در مرحله اول گزینه «Backup» و در مرحله دوم نیز گزینه «Full Backup» را بزنید. در مرحله سوم از قسمت «Backups Available for Download» می توانید بکاپ هایی که قبلا ایجاد کرده اید را دانلود کنید.

همچنین طبق تصویر از قسمت «Generate a Full Backup» میتوانید اقدام به ایجاد یک فول بکاپ جدید کنید ، دو گزینه در این قسمت وجود دارد که طبق توضیحات زیر آنها را تنظیم کنید:

  • Backup Destination : محل ذخیره فایل پشتیبان را مشخص می کند که بهتر است آن را در حالت پیش فرض Home Directory باقی بگذارید.
  • Email Address :  گزارش فرایند ایجاد پشتیبان هاست بعد از انجام و تکمیل پشتیبان گیری به این ایمیل ارسال می شود.

بعد از اتمام بکاپ گیری می توانید فایل بکاپ از قسمت «Backups Available for Download» دانلود کنید.

۲
فعال کردن حالت تعمیرات در فروشگاه

قبل از شروع فرآیند ارتقا پرستاشاپ باید فروشگاه خود را در حالت تعمیرات قرار دهید که برای این کار به مسیر «تنظیمات / تعمیرات» بروید و گزینه «فعال کردن فروشگاه» را روی خیر قرار دهید. همچنین می توانید اقدام به افزودن آی پی خود کنید تا بخش کاربری فروشگاه برای شما نمایش داده شود.

نکته: همچنین توصیه میکنیم که قبل از شروع ارتقا پرستاشاپ به مسیر «پارامترهای پیشرفته / کارایی » بروید و علاوه بر فعال کردن حالت «کامپایل اجباری» ، کش پرستاشاپ یعنی «حافظه نهان» در این صفحه را غیرفعال کنید . همچنین یکبار با انتخاب دکمه «پاک کردن حافظه ی موقت» در هدر این صفحه اقدام به حذف کش پرستاشاپ کنید.

۳
نصب و تنظیم ماژول «ارتقا با یک کلیک»

از طریق گزینه«ماژول ها و سرویس ها » در منوی مدیریت به صفحه لیست ماژول ها برید و در کادر جستجو عبارت «upgrade» را جستجو کنید تا ماژول ارتقا با یک کلیک به شما نمایش داده شود و بتوانید ماژول را نصب کنید.

در صفحه پیکربندی این ماژول تنظیمات و راهنمای وجود دارد که مهم ترین موارد را توضیح می دهیم:

گزینه‌‌‌‌‌‌های پشتیبان گیری :

با استفاده از این بخش می توانید تنظیم کنید که ماژول «ارتقا با یک کلیک» اقدام به ایجاد پشتیبان از فروشگاه شما قبل از ارتقا پرستاشاپ کند. البته این روش پشتیبان گیری باتوجه به محدودیت هایی که دربعضی از هاست ها وجود دارد توصیه نمی شود و به جای این روش از طریق پنل مدیریت هاست اقدام به ایجاد پشتیبان کنید. بنابراین تنظیم بخش فوق را بروی خیر قرار دهید و ذخیره را بزنید تا این تنظیمات اعمال شود.

گزینه های ارتقا دادن :

  • تنظیمات سرور : بصورت پیش فرض بروی «آهسته» قرار دارد که همین گزینه توصیه می شود.
  • ماژول های غیر بومی را غیر فعال کن : این گزینه ماژول هایی که توسط پرستاشاپ تایید نشده باشند را غیرفعال می کند. در صورتی که از سازگاری ماژولی با نسخه جدید پرستاشاپ مطمئن نیستید ، این گزینه را بروی بله تنظیم کنید تا بعد از ارتقا پرستاشاپ اقدام به فعال کردن و تست ماژول کنید.
  • ارتقاء قالب پیشفرض : اگر از قالب پیش فرض پرستاشاپ استفاده می کنید و آن را طبق نیازتان شخصی سازی کرده اید (یعنی کد های قالب را تغییر داده اید) ، این گزینه را بروی خیر بگذارید تا تغییرات شما از بین نرود.
  • فعال شدن قالب دیفالت : در حالتی که قالب فعلی شما با نسخه جدید پرستاشاپ سازگار نیست ، می توانید قالب پیش فرض را موقتا فعال کنید. می توانید بعد از ارتقا قالب جدیدی که با نسخه جدید سازگار باشد را بروی فروشگاه نصب کنید.
  • ایمیل های پیش فرض را ارتقا بده : این گزینه را هم تنها درصورتی که کدهای html ایمیل ها را شخصی سازی کردید و نمی خواهید این تغییرات از بین برود بروی «خیر» تنظیم کنید. ولی در حالت عادی حتما بروی «بله» قرار دهید تا قالب های ایمیل شما نیز بروز رسانی شوند.

چک لیست پیش-ارتقا :

این چک لیست مواردی را که برای انجام ارتقا نیاز است را بررسی و مشخص می کند ، که به جز مورد حالت تعمیرات که در مرحله دوم آن را فعال کردیم بقیه موارد معمولا نیازی به تغییر خاصی نداشته و بصورت پیش فرض تایید می شوند.

اگر مشکلی در این قسمت داشتید می توانید در بخش نظرات آموزش مشکلتون را مطرح کنید.

ارتقا را شروع کنید:

این بخش ویژه تنظیم نسخه ای هست که می خواهید به آن ارتقا دهید ، توصیه ما همیشه ارتقا پرستاشاپ به آخرین نسخه رسمی منتشر شده توسط پرستاشاپ می باشد و برای این کار نیازی به تغییر در تنظیمات این بخش نخواهید داشت.

مطابق تصویر در این بخش «آخرین نسخه رسمی برای کانال major.»  مشخص شده است که در واقع همان نسخه ای هست که فروشگاه شما به آن ارتقا داده می شود.

نکته : درصورتی که می خواهید به نسخه ای به جز آخرین نسخه رسمی ارتقا دهید باید تنظیمات موردنیاز را از طریق بخش «انتخاب های بیشتر(حالت تخصصی)» انجام دهید.

۴
انجام عملیات ارتقا پرستاشاپ

بعد از انجام تنظیمات گزینه «Upgrade Prestashop now!» را بزنید تا عملیات ارتقا شروع شود ، در اولین گام ماژول آخرین نسخه را از سرورهای پرستاشاپ دانلود کرده و فایل های هسته را جایگزین های فایل های قدیمی می کند. بعد از جایگزینی فایل های هسته ، ماژول اقدام به آپدیت دیتابیس و ماژول های پیش فرض پرستاشاپ خواهد کرد.

بعد از اتمام فرآیند ارتقا پرستاشاپ با صبر و حوصله اقدام به تست و بررسی بخش مدیریت فروشگاه و همچنین بخش کاربری فروشگاه به خصوص بخش های ورود به حساب کاربری ، افزودن به سبدخرید و روال ثبت سفارش کنید تا فروشگاه شما دچار مشکل نباشد.

تبریک میگم فروشگاه شما به آخرین نسخه رسمی پرستاشاپ بروزرسانی شد.

۵
نصب پرستاپلاس ، بومی ساز پرستاشاپ

بعد از ارتقا فروشگاه به آخرین نسخه رسمی پرستاشاپ ، برای اینکه پرستاشاپ شما فارسی شود باید ماژول پرستاپلاس را نصب کنید تا با استفاده از بومی ساز این ماژول مشکلاتی مانند  ظاهر نامرتب بخش مدیریت ، تاریخ میلادی ، راست چین نبودن قالب پیش فرض و … برطرف شود.

برای نصب ماژول ابتدا از طریق صفحه «دانلود پرستاشاپ فارسی» اقدام به دانلود پرستاپلاس کنید و  بعد به  صفحه «ماژول ها و سرویس ها » در مدیریت فروشگاه بروید  و گزینه «افزودن یک ماژول»در هدر این صفحه زده و پرستاپلاس را بارگذاری کنید. بعد از بارگذاری به راحتی و با کلیک روی دکمه نصب ماژول نصب شده و پرستاشاپ شما بصورت کامل فارسی خواهد شد.

۶
فعال کردن فروشگاه

آخرین کار فعال کردن فروشگاه است که باید به مسیر «تنظیمات / تعمیرات » بروید و گزینه فعال کردن فروشگاه را بروی بله قرار دهید تا کاربران و مشتریان شما به فروشگاه دسترسی داشته باشند.

همچنین از طریق مسیر «پارامترهای پیشرفته / کارایی» به صفحه تنظیمات کش پرستاشاپ رفته و گزینه حافظه نهان را فعال کنید. همچنین بررسی کنید که «کامپایل کردن قالب» بروی گزینه دوم تنظیم شده باشد.

نکته ویژه : تغییر دستی ورژن پرستاشاپ

در صورتی که هسته پرستاشاپ شما آخرین نسخه پرستاشاپ فارسی سایر توسعه دهنده ها باشد ، برای اینکه بتوانید با استفاده از ماژول «ارتقا با یک کلیک» هسته فروشگاه خود را به نسخه اصلی پرستاشاپ ارتقا دهید ، باید اقدام به تغییر دستی ورژن پرستاشاپ خودتون کنید.

 

برای تغییر ورژن هسته پرستاشاپ در هاست به مسیر زیر بروید و فایل settings.inc.php را با استفاده از ویرایشگر متن هاست خود باز کنید:

در این فایل کد زیر را پیدا کنید :

دقت کنید که مقدار «۱.۶.۱.۱۵» در کد بالا مطابق با نسخه ورژن شما است که این عدد را شما باید به یک نسخه قبل تغییر دهید:

بعد از ایجاد این تغییر می توانید با استفاده از همین آموزش اقدام به ارتقا پرستاشاپ به نسخه اصلی کنید.

خدمات ارتقا پرستاشاپ

اگر به هر دلیلی از جمله مشکلات فنی احتمالی در زمان ارتقا و یا کمبود وقت قادر به انجام ارتقا پرستاشاپ نبودید ،  می توانید بروز رسانی فروشگاه خود را به متخصین پرستافا بسپارید و با خیال راحت به مدیریت فروشگاه خود بپردازید.

خدمات ارتقا پرستاشاپ